Aktualności 2012/2013

 

 

"Nie mój pies - mój przyjaciel"

Po raz kolejny w tym roku szkolnym bursanci wspierali Miedzygminne Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim. Niechciane, niekochane, a co najgorsze porzucone w bestialski sposób ... są psy, które tam trafiają. Akcja wspierania bezdomnych psów prowadzona jest w bursie w różnych formach od wielu lat. W roku szkolnym 2012/2013 nad dobrowolną zbiórką "groszaków" czuwały Martyna K, NataliaS, Ola B, Judyta K i Klaudia K. Łącznie w dwóch semestrach zebrano 400 złotych, za które to piąniadze zakupiono karmę dla zwierzat.

 

        

 

"Kulisy cyrku"  w obiektywie Roberta

  

            

 

Usuwanie bursowych chwastów...

... w miłej atmosferze, może stać się przyjemnością, a słoneczna pogoda zachęcała do porządkowania terenu wokół bursy.

                            
                       

Spotkanie z    DROGÓWKĄ 

W ramach programu  "Jestem kierowcą" gościliśmy Naczelnika Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji oraz jego zastępcę. Funkcjonariusze przypomnieli zasady bezpiecznego poruszania się po drogach i ścieżkach rowerowych. Młodzież otrzymała wyczerpujące odpowiedzi na zadawane pytania.

               

 

Czy mieszkamy w najmilszym mieście w Polsce ??  ;-)

 Młodzież mieszkająca w bursie aktywnie uczestniczyła w akcji  "Milka. Moje miasto się przytula", proponując w jaki sposob można sprawdzić czy Ostrów zasługuje na miano najmilszego miasta w Polsce.

Dodatkowo z wypowiedzi młodzieży wynika, że Ostrowianie chętnie wskazują właściwą drogę  osobom które nie znają miasta  , na uśmiech odpowiadają uśmiechem, a ludzie tutaj w większości są bezinteresowni i pomocni. Wypowiedzi młodzieży są tym bardziej cenne, gdyż nie są oni stałymi mieszkańcami Ostrowa.

 

                      

Z ŻYCZENIAMI SZCZĘŚLIWEJ DROGI.....

18 kwietnia 2013 r.  odbyło się pożegnanie tegorocznych maturzystów.  W miłej i rodzinnej atmosferze z udziałem Dyrekcji i wychowawców młodziez wspominała czas jaki spędzili w bursie. Obejrzeli miedzy innymi przygotowaną, bogatą prezentacje zdjęć z życia bursy w której sami brali udział. Sposród 35 wychowanków, którzy opuszczają w tym roku bursę wyrózniono sześcioro. Otrzymali oni nagrody ksiązkowe za wzorową postawę bursanta oraz aktywny udział w życiu placówki.

Kończącym imprezę akcentem był tort z życzeniami SZCZĘŚLIWEJ DROGI :)

               DSC 0065       

                        

 

"My się byków nie boimy"

W tym roku szkolnym o tytuł  "Bursowego Mistrza Ortografii" rywalizowało 17 wychowanków. Organizatorzy konkursu pod haslem " My się byków nie boimy" przygotowali dwa dyktanda ortograficzne o zbliżonym stopniu trudności.

Tytuł Bursowego Mistrza Ortografii zdobył Krzysztof  Wrotek z gr. I , drugie miejsce Dominika Jonczyk z gr. II , a III miejsce zajęła Natalia Zachwiej z gr. II  i Paulina Orpel z gr. IV.

Laureaci otrzymali nagrody książkowe, dyplomy i słodycze. Pozostali uczestnicy otrzymali pamiatkowe dyplomy i słodycze.

                             

 

 ? Rap niżej podpisanych"  

Pod takim tytułem 15 kwietnia 2013r. dla miłośników rapowania i nie tylko w naszej bursie odbył się koncert.

Gwiazdą wieczoru był zaproszony przez Bartka Proniaka raper Bolek ( tak się przedstawiał).
Artysta pomimo widocznej choroby swoim podejściem do życia zaraził radością i optymizmem licznie zgromadzonych słuchaczy.
To był naprawdę udany wieczór o czym świadczą dołączone zdjęcia.

DSC 0172 DSC 0185 DSC 0200

DSC 0219 DSC 0269

Tydzień Talentów w Bursie Szkolnej.

W dniach 18- 22 marca 2013 r. w bursie odbył się Tydzień Talentów. Organizując go, postanowiliśmy pożegnać zimę i przywołać wiosnę pozwalając rozkwitnąć talentom bursowym i dać im szansę zaprezentowania się przed współmieszkańcami.
Poniedziałek był dniem odkrywania nowych talentów i umiejętności takich jak :śpiewanie, gra na różnych instrumentach i trudna sztuka żonglowania. Pełen wrażeń wieczór zakończyło KARAOKE przy którym wszyscy świetnie się bawili.
Wtorek należał do Iwony Kałuży, której recital a szczególnie piosenka w języku francuskim podbiła serca słuchaczy. Można było również posłuchać gry Kacpra Walczaka na gitarze. Dzień zakończyła wystawa prac plastycznych Michała Robakiewicza.
Środa była dniem kreatywności, którą rozpoznawano i rozwijano na warsztatach prowadzonych przez Panią Annę Szafran z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Kaliszu. Okazało się , że bursanci jak chcą są niezwykle pomysłowi. Wieczorem zaprezentowano prace wykonane przez uzdolnione plastycznie wychowanki Julię Łuczka, Annę Pakowską, Natalię Zachwiej, Natalię Bąk, Julię Goldman. Wystawa nosiła nazwę ? Z głębi? i przedstawiała różne barwy i odcienie ludzkich emocji.
W czwartek odbył się koncert zespołu muzycznego ? Burs Brothers and Sisters?. Atmosfera była elektryzująca .Wszyscy świetnie się bawili domagając się bisów. W tym samym czasie pod okiem trenera bursowego pana Kamila rozgrywał się konkurs w Scrablle , konkurencja siłowa ? Waga płaczu? oraz Quiz na temat wiedzy sportowej.
Wieczorem w świetlicy odbyło się podsumowanie tego szalonego tygodnia . Laureaci otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody książkowe i słodkie upominki. Wychowankowie naładowani pozytywną energią czekają już tylko teraz na prawdziwą wiosnę.

 DSC 0005 DSC 0017 DSC 0072 DSC 0087 DSC 0098

 DSC 0134 DSC 0139 DSC 0143 

DSC 0154 DSC 0172 DSC 0181 

DSC 0278 DSC 0295 DSC 0297

DSC 0314 DSC 0967 DSC 0976 DSC 1013

 

 

Kobiety są gorące

 Zgodnie z tradycją i z potrzeby serc męskich ( ! ) w bursie obchodzono Dzień Kobiet.

W myśl zasady ?śpiewać każdy może? i z akcentem na ?trochę gorzej ? ;-) wychowankowie grupy I wyśpiewali koleżankom życzenia. W repertuarze pojawiły się takie kawałki jak : Baśka, Kobiety są gorące ,Gdyby nie Ty, Lubię mówić z Tobą ,Ona tańczy dla mnie ( !!!).
Do śpiewających gościnnie dołączył zespół BURS BROTHERS and SISTERS ?a dziewczyny szalały ;-))

DSC 0035 DSC 0058 DSC 0067

 

?Cegiełkę? do tego dnia dołożył Michał prezentując swoje prace graficzne-inspiracją oczywiście były DZIEWCZYNY !

zdjecie1   zdjecie2   oko 

 

 ENGLISH IS FUN

W lutym 2013 roku w Bursie Szkolnej odbył się konkurs z języka angielskiego ?ENGLISH IS FUN?. Podobnie jak w zeszłym roku cieszył się on dużym zainteresowaniem młodzieży. Wzięło w nim udział 16 wychowanków ze wszystkich grup wychowawczych. Konkurs ma na celu popularyzację języka angielskiego, rozwijanie umiejętności posługiwania się nim w różnych sytuacjach życiowych oraz sprawdzenie znajomości zasad gramatyki i zasobu słownictwa na poziomie podstawowym i średniozaawansowanym. Uczestnicy zmierzyli się z wieloma zadaniami zawartymi w teście gramatycznym przygotowanym przez pomysłodawcę i organizatora konkursu p. Martynę Orleańską. Zwycięzcą konkursu została Wanda Janek (gr IV), II miejsce zajęła Marika Rapior (gr IV) a II miejsce ? Wojciech Juszczak (gr III). Laureaci otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Pozostałym uczestnikom wręczono nagrody pocieszenia ? słodycze oraz dyplomy. 

DSC 0305 DSC 0314 DSC 0327

  

Doradca zawodowy w bursie

W trosce o wszechstronny rozwój wychowanka Bursa Szkolna w roku szkolnym 2012/2013 nawiązała współpracę z Mobilnym Centrum Informacji Zawodowej w Kaliszu.
Efektem tego są odbywające się na terenie placówki konsultacje indywidualne i spotkania grupowe prowadzone przez licencjonowanego doradcę zawodowego.
W zajęciach biorą udział przede wszystkim tegoroczni maturzyści.
Warsztaty: ?Świadoma autoprezentacja" oraz ?Warsztaty kreatywności" pozwoliły wychowankom rozwinąć umiejętności potrzebne podczas egzaminów, rozmów kwalifikacyjnych w poszukiwaniu pracy. Dla zainteresowanych wychowanków istnieje możliwość przeprowadzenia testów sprawdzających osobowość zawodową i dzięki temu dokonanie trafnego wyboru zawodu czy dalszej edukacji.

 

Zawsze rano jedz śniadanie !

Zwiększenie świadomości w kwestii nawyków żywieniowych, konsekwencje wynikające z nieprawidłowej diety, komponowanie pełnowartościowego jadłospisu, to informacje z którymi zapoznała nas ekspert reedukacji żywieniowej p. mgr Karolina Pawlak na spotkaniu w dniu 05.02.2013

dsc 0129 kopiowanie dsc 0134.nef kopiowanie dsc 0148 kopiowanie 

dsc 0150 kopiowanie dsc 0157 kopiowanie dsc 0179 kopiowanie

dsc 0186 kopiowanie     dsc 0188 kopiowanie

 

 Magiczny Wieczór....

Jak co roku, na te chwile gdy przełamiemy się opłatkiem i złożymy sobie życzenia czekamy wszyscy....

      

 

Bursowy Omnibus 2012 

Wiem ! wszystko jasne!..... czyli bursowe potyczki umysłowe

Omnibusem 2012 został Patryk Kasprzak z gr I

   

Wróżbita prawdę powie......

Dyskotekowy wieczór z wróżbami przygotowany przez grupę II przyciągnął wielu amatorów kabały i muzycznych rytmów 

   

Dzień Patrona Bursy Stefana Rowińskiego

27 listopada 2012 roku w dniu 69 rocznicy śmierci Stefana Rowińskiego młodzież przygotowała uroczystość poświęconą Patronowi Bursy.

" W Ostrowie, w sercu miasta, na rynku,

Siedzi i popija kawę postawny mężczyzna.

Pan, dla którego była ważna jego mała ojczyzna...."

 

 Strzał w dziesiątkę .... ale nie od razu !! :)

Dla wytrwałych i cierpliwych bursantów, z pewną ręką i sokolim wzrokiem raz w tygodniu odbywają się zajęcia na strzelnicy.

   

Ostrów nocą 

w obiektywie Klaudii i Roberta czyli początki przyszłych profesjonalistów w sztuce fotografii....

  

      

 

Alarm !!!!!!!!!!!!!!

Jak szybko i bezpiecznie młodzież potrafi opuścić mury bursy przekonaliśmy się 30 października podczas próbnego alarmu w naszej placówce.  Zadanie oczywiście zostało wykonane na przysłowiową  "6"

  

Pasowanie na bursanta 

Kocie uszy, spiczaste wąsy i taneczne plasy, to tylko część pojęć, które na poczet nowych bursantów, wymyśliła młodzież przy współpracy wychowawców. A mowa oczywiście o tradycyjnej uroczystości " Pasowaniu na bursanta", które odbyło się 23.10.1012r. Wszyscy, którzy dzielnie zmagali się z konkurencjami mogli albo płakać ze śmiechu, albo śmiać się do łez.

  

  

  

 

?Ballada o Marku?

11 października gościliśmy w Bursie p. Janusza Barana, który zaprosił nas do wysłuchania recitalu, zatytułowanego ?Ballada o Marku?.

Muzyk, wokalista, harmonijkarz, gitarzysta i kompozytor, przedstawił historię tytułowego Marka ? chłopca, który wychowywał się w rodzinie z problemem alkoholowym, co niewątpliwie rzuciło cień na całe jego życie.  Artysta wspominał także innych przyjaciół, którzy wpadli w sidła tego niebezpiecznego nałogu. Każda opowiedziana historia kończyła się smutną refleksją nad trudem powrotu do normalności.

Autor ballady umiejętnie wkomponował repertuar muzyczny w przekazywane treści. Prostym, pozbawionym patosu językiem starał się nam udowodnić, że do czerpania radości  z istnienia, że do realizowania marzeń, wyznaczonych celów, człowiek nie potrzebuje kompana w postaci butelki, która prędzej, czy później, zniszczy ludzkie życie.

?Ballada o Marku? okazała się nie tylko doskonałą lekcją profilaktyczną, ale także wyjątkowym doznaniem artystycznym.

 

 

 Dzień Chłopaka w Bursie

Tegoroczny plan imprez bursowych rozpoczęliśmy od uczczenia obchodzonego we wrześniu ? Dnia Chłopaka. Z tej okazji wybieraliśmy Mistera Bursy.

Aby zasłużyć sobie na to zaszczytne miano, nasi panowie musieli zabłysnąć inteligencją i idącym z nią w parze, dowcipem. Ponadto surowe jury zwracało uwagę na siłę mięśni, a także na równie ważny urok osobisty naszych śmiałków.

Po serii ?wyczerpujących? zadań jak choćby analiza kuchennych narzędzi czy  wrócenie pamięcią do wczesnych lat szkolnych, komisja wyłoniła zwycięzców: II vicemisterem Bursy został Wojtek Cichoń, I vicemisterem Kajetan Jurek. Oficjalny tytuł Mistera Bursy Roku 2012 nadano Patrykowi Karbowskiemu.  Wszystkim Panom serdecznie gratulujemy!