Drodzy Wychowankowie,

  za Wami dziesięć miesięcy wytężonej pracy i związanych z nią stresów. Za kilka dni nadejdzie tak bardzo wyczekiwany przez Was czs - czas WAKACJI ! Będzie to okres zasłużonego wypoczynku, dobrej zabawy, poznawania ludzi i zdobywania nowych doświadczeń. Korzystając z czasu wolnego, nie zapominajcie jednak o Waszym bezpieczeństwie. Bądźcie świadomi, iż niezależnie od tego, czy spedzacie wakacje w domu, czy poza miejscem swojego zamieszkania ( nad morzem, jeziorem, rzeką, w górach), jesteście narażeni na różne zagrożenia. Jak ich uniknąć, dowiecie się z lektury poniżej wskazanych adresów stron internetowych.

Życzymy Wam radosnych, pełnych wrażeń i przede wszystkim bezpiecznych wakacji- takich, po których zakończeniu, pozostaną tylko dobre wspomnienia.

Do zobaczenia w nowym roku szkolnym

Dyrekcja i Wychowawcy.

www.dopalaczeinfo.pl

www.narkomania.org.pl

www.polakzagranica.msz.gov.pl

www.msz.gov.pl/pl/ipolak.

www.odyseusz.msz.gov.pl

Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania - 801 199 990

Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 121 212

WOPR - 600 100 100

górskie numery ratunkowe 985 lub 601 100 300

Bursowy Turniej Bilardowy

13 czerwca rozegrał się bursowy turniej bilardowy, podczas którego atmosfera rozgrywek była bardzo przyjazna, a duch sportowej rywalizacji nie opuszczał zawodników.

                  

                                                             

Wycieczka do Antonina

  W czwartek 08.06.2017 wraz z wychowawcami p.K.Grzeszczyk i p.K. Krajewskim pojechaliśmy do Antonina. Zostaliśmy zapoznani z historią pałacu Radziwiłłów w którym dwukrotnie gościł Fryderyk Chopin. Zwiedziliśmy pałacyk i zjedliśmy lody słuchając muzyki naszego słynnego kompozytora odtwarzanej w pałacowej kawiarni. Spacerowaliśmy po otaczajacym pałac zaprojektowanym w stylu angielskim ogrodzie. Udaliśmy się do ośrodka wypoczynkowego. Pogoda nam sprzyjała i mogliśmy się opalać na miejscowej plaży. Wróciliśmy zadowoleni do bursy z udanej wycieczki.

      

                

Świetlica prawie jak nowa...

  Świetlica chłopców na II piętrze zyskała nowy wygląd. Przy niewielkim nakładzie finansowym udało się uzyskać ciekawy efekt. Stało się tak za sprawą stworzonych własnymi siłami "paleciaków", czyli mebli z palet. Najstarsi chłopcy brali czynny udział w ich przygotowaniu, więc z tym większą satysfakcją mogą korzystać z wygodnych siedzisk podczas ogladania TV czy podczas spotkań grupy. Świetlica zyskała na estetyce i funkcjonalności oraz zachęca do korzystania z niej.

Dziękujemy i gratulujemy ;)

  

                            

                                         

Bitwa na balony

       01.06.2017r. z okazjo Dnia Dziecka, inicjatywy MRB, po raz drugi zorganizowano bitwę na balony.

                     Było głośno i radośnie ;)

                           

                                      

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

    W ramach Światowego Dnia bez Papierosa przeprowadzono w bursie happening ukazujący do czego może doprowadzić palenie papierosów u młodych ludzi. W rolę uzależnionego od nikotyny pacjenta doskolale wcielił się Michał Rybka, a jego koleżanki - Kinga Skąpska i Julka Wujczyk odegrały równie dobrze rolę uczestniczacych w jego terapii pielęgniarek.

    Obyśmy podobnych sytuacji nie musieli doświadczać na co dzień. Happening przygotowali p. K. Grzeszczyk i p.K.Krajewski.

   

                  

                                                                

Nie chcesz utyć, jedz ciasteczka !

  Pizza zjedzona po kolacji - to najlepszy sposób na redukcję tkanki tłuszczowej !

To jedno z haseł happeningu " Organizmu nie wykiwasz, gdy nie zdrowo się odżywiasz", który przygotowała w bursie młodzież pod opieką wychowawców p.K.Krajewskiego i p.K. Grzeszczyk. Happening miał na celu zmusić wychowanków do refleksji dotyczącej zasad prawidłowego odżywiania się na co dzień przez młodzież.

                  

                                                  

Spotkanie z ratownikiem medycznym.


  25 maja gościlismy ratownika medycznego - pana Krzysztofa Poradę, który przeprowadził dla młodzieży warsztaty z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zapoznał ją ze skutkami stosowania środków odurzających na organizm człowieka.

                        

Zapraszamy do polubienia naszego profilu

na portalu społecznościowym

Facebook

  http://www.facebook.com/Bursa-Szkolna-im-Stefana-Rowińskiego-w-Ostrowie-Wielkopolskim-1353333651376953/

 Pożegnanie maturzystów

   Tradycyjnie na zakończenie swojego pobytu w bursie, maturzyści spotkali się z panią dyrektor Marzeną Mocek i swoim wychowawcami na uroczystym wieczorze. W tym roku program uroczystości, która odbyła się 27 kwietnia przygotowali wychowankowie - maturzyści, pod opieką swoich wychowawców - p. M. Orleańskiej i p. K. Krajewskiego oraz opiekuna MRB p. K. Grzeszczyk.

   Były słowa wsparcia przed maturą, życzenia realizacji planów życiowych i spełnienia marzeń od p. dyrektor M. Mocek, wychowawców, młodszych kolegów i koleżanek, a także przedstawiciela MRB. Pierwszy raz w historii Bursy zaprezentowano pamiątkowe tablo.

   Każdy z maturzystów otrzymał je na pamiatkę wraz z innymi upominkami.

   Wyróżniającym się wychowankom w podziękowaniu za aktywny udział w życiu bursy wręczono dyplomy i nagrody.

  Uroczystość tradycyjnie zakończono tortem.

        

               

      

             

"Bieg Nadziei"

  W dniu 23 kwietnia w Ostrowie Wielkopolskim w ramach " Niedzieli Żonkilowej" miał miejsce kolejny " Bieg Nadziei" zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Chorych " Hospicjum św. Józefa". Po raz pierwszy młodzież z bursy uczestniczyła w tej akcji, której celem jest propagowanie idei hospicyjnej i wolontariatu w naszym regionie. Po biegu młodzież w czasie wspólnej biesiady przy poczęstunku miała okazję obejrzeć program artystyczny przygotowany przez dzieci z zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Wysocka Wielkiego.

               

                              

"Dyktando"

    6 kwietnia 2017r , zgodnie z tradycją, odbył się konkurs ortograficzny pod hasłem: "My się byków nie boimy" .

W wyniku pokonywania ortograficznych przeszkód wyłoniono bursowego mistrza ortografii. Ten zaszczytny tytuł należy w tym roku do Julii Hojeńskiej. II miejsce zajęła Martyna Buda natomiast III należy do Ewy Kamińskiej.

Zwyciężczyniom jak i pozostałym uczestnikom serdecznie gratulujemy ;)

                       

Światowy  Dzień  Zdrowia

    W ramach promowania zdrowego stylu życia w bursie zorganizowano akcję zatytułowaną " Tak szybko mijają dzienie, nie trać czasu ...zmierz sobie ciśnienie" . Wśród młodzieży akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem.

    Ponadto w ramach Obchodów Światowego Dnia Zdrowia przygotowano dla wychowanków informacje dot. depresji, która w tym roku jest tematem przewodnim.

      

SŁODKO  I  ZDROWO

   Po raz kolejny entuzjaści zdrowego żywienia spotkali się w bursowej kuchni, aby przy pomocy wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny gastronomii ( nasze panie kucharki) i przy profesjonalnym wsparciu pedagogicznym (nasi wychowawcy) poznać i przećwiczyć ciekawe przepisy na zdrowe słodkości.

   Tym razem były to przepyszne kokosanki przygotowane z użyciem oleju kokosowego oraz desery z nasionami chia, naturalnym jogurtem i musami owocowymi z mango i truskawek.

Wszystko nie tylko pięknie się prezentowało (podobnie jak wykonawcy tych kulinarnych dzieł), ale jeszcze lepiej smakowało.

 Musicie uwierzyć nam na słowo lub zapisać się na kolejne warsztaty. Zapraszamy ;)

       

                              

MULTIMEDIALNY KONKURS PROFILAKTYCZNY

 5 kwietnia 2017 roku przeprowadzono w bursie kolejną edycję konkursu profilaktycznego zorganizowanego przez zespół do spraw wychowania.

  Zadaniem przedstawicieli poszczególnych grup wychowawczych było przygotowanie i przedstawienie prezentacji multimedialnej.

 Młodzież mogła wybrać jeden z następujących tematów:

   - Co to jest fonoholizm?

   - Jak powstrzymać agresję i przemoc wśród rówieśników?

  -  Kiedy odchudzanie staje się chorobą ?

   - Kiedy stajesz się niewolnikiem Internetu?

   - Alkohol - kiedy wpadasz w pułapke uzależnienia ?

   - Dlaczego palenie papierosów szkodzi ?

   - Dlaczego dopalacze są niebezpieczne?

   Prezentacje podlegały ocenie jury w składzie : pani dyrektor Marzena Mocek, pani wicedyrektor Katarzyna Rybicka, trener sportowy pan Kamil Stodolski.

  I miejsce

grupa pierwsza z prezentacją pt. " Co to jest fonoholizm?"

II miejsce

grupa czwarta z prezentacją pt. " Kiedy odchudzanie staje się chorobą?"

III miejsce

grupa druga z prezentacją pt. "Kiedy stajesz się niewolnikiem Internetu?"

IV miejsce

grupa trzecia z prtezentacją pt. "Alkohol- kiedy wpadasz w pułapkę uzależnienia?"

  Jury miało trudne zadanie, ponieważ każda prezentacja była rzetelnie przygotowana i dobrze przedstawiona.

        

    

            Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do udziału w kolejnej edycji w przyszłym roku szkolnym!!!

 

" Gala talentów"

  Za nami " Gala Talentów 2017", tegoroczna uroczystość przybrała charakter rozprawy sądowej, potraktowanej z humorem.

  Utalentowanej młodzieży ( Julii Wujczyk, Monice Biel, Nikodemowi Stilerowi, Bartoszowi Szelągowskiemu,  Magdalenie Płażewskiej, Maciejowi Andrzejewskiemu, Wiktorii Wasielewskiej, Natalii Cłapce, Jakubowi Izydorczykowi, Annie Ostrowskiej) prokurator Michał Rybka przedstawił - na przekór - akt oskarżenia, w którym zarzucił jej brak talentów. Oczywiście nieuzasadniony gdyż nasi wychowankowie których zdolności broniła pani mecenas Ewa Miśko  talent posiadają , co udowodnili podczas występów, pełniących rolę materiałów dowodowych. Cała rozprawa prowadzona była pod czujnym okiem sędziego Jakuba Grzelki.

 Byliśmy tego dnia świadkami talentów muzyczno-wokalnych, recytatorskich, technicznych i manualnych. Nie wszystkie jednak talenty można było zaprezentować na scenie. Dla prac plastycznych ( Klaudii Turbańskiej, Faustyny Gałach) i fotograficznych (Sz. Wysoty, T. Fornalczyka) zorganizowano wystawę zdobiacą bursowy hol. W efekcie ława przysięgłych, którą stanowiła publiczność, uniewinniła oskarżonych.

   Gala Talentów to jedna z najważniejszych uroczystości organizowanych w bursie. Gościem honorowym był wicestarosta powiatu ostrowskiego p. Roman Pacholczyk, który pogratulował młodzieży pasji i talentu. Oskarżeni/ uniewinnieni dodatkowo otrzymali z rąk  p. dyr. Marzeny Mocek owocowe upominki, w ramach promowania nie tylko talentów, ale i zdrowia.

                 Kolejna GALA już za rok ;)

               

       

             

        

                 

Taniec z konsolą

  W marcu jak w garncu....pogoda zmienna, to pada deszczyk, to śnieg, to grad..., a my w muzycznych nastrojach wyginamy ciała w tanecznych rytmach. Bo przecież każdy wie, że taniec to najlepszy sposób na  ładunek pozytywnej energii ;)

                   

Świadome macierzyństwo

  Nie ma chyba w życiu kobiety ważniejszej informacji jak ta, że zostanie wkrótce matką. To determinuje jej życie już na zawsze. I nie ma chyba nic ważniejszego dla przyszłej matki, jak zdrowie jej nienarodzonego dziecka.

Jakich zachowań ryzykownych unikać, aby ciąża nie była życiową pomyłką? Jakich błędów się wystrzegać, aby nie zaburzyć prawidłowego rozwoju dziecka.

Jak substancje psychoaktywne mogą zniszczyć to, co dla nas w życiu najważniejsze?

Na te i inne pytania można było uzyskać odpowiedź podczas  spotkania profilaktycznego z panią Krystyną Sikorą - Prezes Fundacji "Wsparcie" zorganizowanego w bursie w ramch Programu " Jak nie stracić tego, co dla mnie ważne."

                

Rockowa wiosna nadchodzi !

  W dniu rozpoczęcia astronomicznej wiosny  gościliśmy w  naszej bursie zespół rockowy Thumbnail, który zagrał bardzo dobry koncert . Chłopcy działają od ponad roku przy DK w Kotlinie. Tworzą wspólnie własne utwory. Na koncertach grają także covery. W najbliższym czasie wystąpią na Zlocie motocyklowym w Słupcy k/Wrześni. W zespole na perkusji gra mieszkaniec bursy Nikodem Stiler. Koncert zespołu w bursie to pomysł Nikodema. Popieramy takie pomysły!

               

Bursonada

  W Bursie Szkolnej zorganizowano pierwszą edycję konkursu " Bursonada", w którym rywalizowały ze sobą trzyosobowe zespoły, reprezentujące cztery grupy wychowawcze. Uczestnicy mieli okazję sprawdzić swoją pamięć wzrokową, orientację w światowej architekturze, znajomość  przypraw czy zdolności konstruktorskie.

 Udział w konkursie umożliwił młodzeży zaprezentowanie wszechstronnych zdolności. Bursanci miło spędzili czas na zabawie rozwijającej zmysły, wyobraźnię i umiejętności manualne.

 Zwycięską grupą został grupa I reprezentowana przez: M. Andrzejewskiego, E. Gąbkę i M. Rybkę. Drugie miejsce zajęła grupa IV w składzie: K. Skąpska, J. Wujczyk, K. Rutkowska, natomiast miejsce trzecie należało  do grupy III czyli do J. Jasińskiego, S. Zaćmińskiego i K. Osickiego.

 Zwycięzcom oczywiście gratulujemy i zapraszamy na następną edycję w przyszłym roku szkolnym.

Organizatorami konkursu były: p. Martyna Orleańska, p. Marta Łuczak-Wasielak i p. Agata Wojciechowska-Szelerska

            

                              

Babeczka dla Babeczki

   Z okazji Dnia Kobiet męska część wychowanków bursy przygotowała dla swoich koleżanek parę atrakcji. Jedną z nich był konkurs na Super Dziewczynę Bursy, którą została Julia Wujczyk. Ponadto wszystkie Panie zostały obdarowane symbolicznym kwiatkiem i poczęstowane babeczkami, które chłopcy osobiście dla nich przygotowali.

                      

                        

                                      

Akcja charytatywna " NIE BĄDŹ ŁOŚ, DAJ COŚ"

 

  410zł - taką kwotę zebraliśmy podczas trwającej dwa miesiące akcji charytatywnej " Nie bądź łoś, daj coś", wspierającej Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim.

 Akcja wspierania porzuconych zwierząt prowadzona jest w bursie od wielu lat i w różnych formach. W tym roku za symboliczną kwotę otrzymywaliśmy ręcznie wykonane przez nasze koleżanki, kolorowe zakładki do książek. Chętnych do wsparcia akcji nie brakowało i dzięki temu zebraliśmy sporą sumę pieniędzy, którą przeznaczyliśmy na zakup karmy dla zwierząt.

Na początku marca udaliśmy się do Schroniska, by podarować poszkodowanym przez los zwierzętom wsparcie i nadzieję na lepsze jutro.

               

                           

" Koncert instrumentalny "

  28 lutego 2017r. w ostatni dzień karnawału odbył się w naszej bursie Koncert Muzyczny, którego wykonawcami byli wychowankowie grający na różnych instrumentach, W miłej, kameralnej atmosferze słuchaliśmy naszych kolegów i koleżanek dla których muzyka instrumentalna odgrywa w życiu bardzo ważną rolę. Byli wśród nich: Nikodem Stiler i Jakub Izydorczyk, krórzy zaprezentowali swoje umiejętności gry na fortepianie, Maja Wojciechowska grająca na swoim "złotym puzonie" (uwaga! bursowy debiut) oraz Julka Wujczyk i jej wiolonczela, z którą się nie rozstaje ( chyba, że podróżuje samolotem). Na finał nasi bursowi artyści zagrali wspólny utwór. Organizatorzy tego koncertu p. Katarzyna Rybicka i p.Krzysztof  Krajewski reaktywowali tym samym dawną tradycję bursową koncertów instrumentalnych. Czekamy na następne....

 

                

                               

WALENTYNKOWY WIECZÓR W BURSIE

 

14 lutego obchodziliśmy w bursie walentynki. Mogliśmy posłuchać piosenek i melodii o miłości oraz poezji miłosnej w ramach przygotowanego koncertu. Rozstrzygnięto konkurs " Kto pierwszy znajdzie swoją drugą połowę". Trzem zwycięskim parom wręczono nagrody. Atrakcją wieczoru była Randka w Ciemno, która cieszyła się sporym zainteresowaniem wśród wychowanków.

  Wieczór przygotowała młodzież pod opieką wychowawców p. Katarzyny Grzeszczyk i p. Krzysztofa Krajewskiego.

                    

                                            

" ENGLISH IS FUN"

  23 stycznia 2017 roku odbył się w Bursie Szkolnej kolejny już- siódmy- konkurs z języka angielskiego " English is fun". Wzięło w nim udział 18 wychowanków ze wszystkich grup wiekowych.

  13 lutego 2017 roku młodzież poznała wyniki testu oraz zwycięzców. Oto oni:

  I miejsce zajęła Katarzyna Mrugała- gr IV

  !! miejsce zajęła Weronika Pawlaczyk - gr II

  III miejsce zajął Bartłomiej  Kędzia - gr !

Dodatkowo , wyróżnienie za najlepszą znajomość tekstu piosenki " Last Christmas" Georga Michaela otrzymała zwyciężczyni konkursu -Katarzyna Mrugała z gr IV.

Konkurs przygotowała p. Martyna Orleańska.

                

Noworoczne spotkanie z emerytami.

 

     11 stycznia w iście świątecznym nastroju odbyło się noworoczne spotkanie emerytowanych pracowników Bursy Szkolnej z Dyrekcją placówki. Wielu z nich oczekuje z radością na tą tradycyjną już uroczystość, aby choć raz w roku spotkać koleżanki i kolegów, z którymi przepracowali często wiele lat.

        Spotkanie uatrakcyjnili swoim występem wychowankowie bursy, którzy kolędami i poetyckimi tekstami przywołali magię minionych niedawno Świąt Bożego Narodzenia. Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze, na rozmowach, wspomnieniach i noworocznych życzeniach, przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez bursową kuchnię.

      Życzymy wszystkim Szczęśliwego Nowego Roku 2017.

                   

                                

 

 

UROCZYSTA WIGILIA

 

  20 grudnia, punktualnie o godzinie 18.00, rozpoczęła się w bursie uroczysta wieczerza wigilijna. Wraz z Dyrekcją, Wychowawcami, Pracownikami bursy oraz z zaproszonymi gośćmi; księdzem Karolem Hojeńskim  i przedstawicielami Rady Osiedla nr 4, zasiedliśmy przy wspólnym stole, zastawionym tradycyjnymi potrawami świątecznymi.

W magiczną atmosferę wprowadził wszystkich zebranych program artystyczny przygotowany przez MRB, koordynowany przez p. wicedyrektor K. Rybicką i wychowawcę p. M. Orleańską. Tego wieczoru usłyszeliśmy kolędy, piosenki i poezję, wykonanie przebojów świątecznych przez wychowanki grupy II, a także słowo boże księdza i życzenia świąteczne pani  dyrektor Marzeny Mocek.

Najważniejszym momentem wieczerzy, na który czekamy zawsze z przejęciem, był moment dzielenia się opłatkiem i składanie sobie życzeń.

Było wzruszająco, radośnie, rodzinnie...

                      WESOŁYCH ŚWIĄT !

             

                    

          

 

 

KONKURS NA ŚWIĄTECZNY WYSTRÓJ POKOJU

 

     20 grudnia rozstrzygnięto konkurs na świąteczny wystrój pokoi młodzieżowych. Podobnie jak w roku ubiegłym ocenie poddano; pomysłowość i oryginalność kompozycji światecznych, różnorodność wykorzystanych elementów wystroju, czystość w pokojach oraz ogólne wrażenie estetyczne.   W kategorii dziewczat I miejsce zajęły wychowanki z pokoju nr 56,   II miejsce zajęły dziewczyny z pokoju nr 30, zaś III miejsce zdobyły dziewczyny z pokoju nr 58.                                                                                           W kategorii chłopców   I miejsce uzyskał pokój nr 16, II miejsce przypadło chłpocom  z pokoju nr 20,  zaś III miejsce zajęli chłopcy z pokoju nr 33. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwały dwie komisje - pierwsza w składzie; p. Katarzyna Grzeszczyk z wychowankami Tobiaszem fornalczykiem i maksem Dudą. Druga komisja w składzie z p. Krzysztofem Krajewskim wraz z wychowankami Klaudią Turbańską i Agnieszką Oleniacz. Podczas uroczystego Wieczoru Wigilijnego wychowankom wręczono świąteczne upominki.

                 

                           

 TURNIEJ BILARDOWY

15 grudnia po raz kolejny wychowankowie naszej bursy wzięli udział w Turnieju Bilardowym, zorganizowanym przez Zespół ds. Rekreacji i Sportu.

 A oto laureaci:  Kamil Michalski, Wiktor Pejaś, Piotr Walasz

Dla zwycięzców przygotowano słodkie upominki.

                           

   

Wystrzałowe Mistrzostwa

 

W tym roku tradycyjnie, już po raz siódmy, wzięliśmy udział w Mistrzostwach Bursy w Strzelectwie Sportowym. Kilkunastu ochotników walczyło o zaszczytny tytuł Mistrza Strzeleckiego oraz o atrakcyjne nagrody w postaci biletów do kina i słodyczy. Tym razem wygrało doświadczenie i systematyczna praca na treningach – I miejsce zdobył Nikodem Palibuda, miejsce II Grzegorz Woźniak, miejsce III Bartosz Nowak.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy bystrego oka i świetnych wyników docenionych przez panów instruktorów z HKS Grot, będących współorganizatorami naszych corocznych zawodów, za co bardzo dziękujemy.

DSC 0008 DSC 0009 DSC 0016 DSC 0032

Świątecznie i tanecznie…

Grudniowe spotkanie wolontariuszek Ewy i Klaudii z zaprzyjaźnionymi już przedszkolakami – odbiorcami akcji Bursa czyta Dzieciom- miało tym razem charakter świąteczny. Dzieci najpierw wysłuchały bajki o „Magicznej choince”, a potem dzieliły się swoimi wrażeniami na temat ozdabiania tych wyjątkowych drzew. Koniec świątecznego spotkania uwieczniła obiecana poprzednio „Belgijka”, zatańczona wspólnie z wolontariuszkami

DSC 0142 Kopiowanie DSC 0145 Kopiowanie  DSC 0152 Kopiowanie DSC 0161 Kopiowanie  DSC 0170 Kopiowanie

 Mikołajki

 

Zgodnie z tradycją 6 grudnia naszą bursę odwiedził Św. Mikołaj wraz z dwiema asystentkami. Wszyscy mieszkańcy bursy otrzymali owocowe i słodkie upominki ;)

DSC 0053 DSC 0055 DSC 0060  DSC 0077 DSC 0098 DSC 0103

Wieczór magii …


29 listopada z inicjatywy MRB zorganizowano w bursie wieczór zabaw andrzejkowych , gdzie punktem kulminacyjnym były wróżby. Można było wróżyć sobie z obierzyn jabłek, wywróżyć imię przyszłego męża lub żony za pomocą szpilki wbitej w odwróconą planszę, powróżyć z kubeczków i poznać swoją przyszłość z kart Tarota. Wieczór minął w miłej i magicznej atmosferze :)

DSC 0118 Kopiowanie DSC 0140 Kopiowanie DSC 0138 Kopiowanie DSC 0147 Kopiowanie  DSC 0132 Kopiowanie 

ZDROWO JEM, ZDROWO ŻYJĘ

Nowością w naszym kalendarzu wydarzeń bursowych są warsztaty kulinarne promujące zdrowe żywienie. Na pierwszych mogliśmy się dowiedzieć jak samodzielnie zrobić zdrowy, domowy jogurt, przepyszną granolę, stanowiącą dodatek do niego oraz pachnące ciasteczka owsiane z żurawiną, orzechami i kokosem. Na kolejnych własnoręcznie przygotowaliśmy „ciasteczka świątecznej radości” z mąki kasztanowej, orkiszowej, z pachnącym kardamonem i goździkami.
Warsztaty te dają nam wiele radości i są inspiracją do sięgania po zdrowe produkty i do podejmowania nowych wyzwań kulinarnych. Wychodzimy z nich bogatsi nie tylko o nowe przepisy, ale i o wiedzę na temat zdrowotnych właściwości zawartych w nich składników. Z niecierpliwością czekamy na kolejne.

DSC 0064 Kopiowanie DSC 0082 Kopiowanie DSC 0093 Kopiowanie DSC 0096 Kopiowanie DSC 0019 Kopiowanie DSC 0032 Kopiowanie DSC 0041 Kopiowanie DSC 0046 Kopiowanie

Bursa czyta Dzieciom cd.

23 listopada wolontariuszki Klaudia i Ewa, odwiedziły najmłodszych odbiorców naszej akcji, w Publicznym Przedszkolu nr 15 w Ostrowie Wielkopolskim. Spotkanie odbyło się w przyjaznej atmosferze, w otoczeniu magii, jaka zapewniła nam bajka „O Rybaku i rybce” Aleksandra Puszkina.
Bardzo sympatycznym akcentem było podziękowanie dzieci za naszą wizytę w postaci pięknie wykonanych układów tanecznych – i właśnie dla takich chwil warto być wolontariuszem

DSC 0039 Kopiowanie DSC 0016 Kopiowanie DSC 0022 Kopiowanie DSC 0037.NEF Kopiowanie DSC 0030 Kopiowanie DSC 0044 Kopiowanie DSC 0053 Kopiowanie DSC 0007 Kopiowanie


Dzień Tolerancji w Bursie

 

 Czy jestem tolerancyjny, a może nie?

 W jakich sytuacjach zachowuję tolerancję?

Czy można być nietolerancyjnym, a może trzeba? Kiedy?

           Na takie i podobne pytania, dotyczące tolerancji mogli wypowiedzieć się uczestnicy happeningu przygotowanego     14 listopada przez wychowawców p. A. Wojciechowską-Szelerską i p. K. Krajewskiego.

Część uczestników happeningu zrobiła to śpiewająco !

                           

          

                     

 

 

O PATRONIE W MUZEUM.

          14 listopada  młodzież klas pierwszych miała okazję uczestniczyć w lekcji muzealnej o patronie bursy Stefanie Rowińskim. W Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego dowiedzielismy się o działalności naszego patrona jako księgarza i wydawcy oraz niezłomnego konspiratora i działacza niepodległosciowego.

 

               

                                       

 

 

" Straaasznieee..."

 

   3 listopada z inicjatywy MRB odbył się w naszej bursie " Wieczór Upiorów". Było strasznie i zabawnie. Zorganizowano również konkurs na najstraszniejszy makijaż, którego celem było rozwijanie inwencji twórczej i pomysłowości wychowanków.

A oto laureaci: Beata Kieliś, Jakub Grzelka, Jakub Izydorczyk

                            

        

 

Konkurs wiedzy o Bursie i Ostrowie Wielkopolskim

 

  Zgodnie z tradycją, wychowankowie klas pierwszych wzięli udział w Quizie wiedzy o Bursie i Ostrowie Wielkopolskim. Quiz przyjął formę nie trylko rywalizacji, ale także stał się okazją do integracji wychowanków i dobrej zabawy. Zwycięzców konkursu; Sandrę Drzazgę, Katarzynę Zych, Natalię Młodożeniec i Kornelię Kowal - obdarowano słodkimi upominkami ;) 

                                           

  

 

Uroczyste pasowanie na bursanta

 

  18 października 2016r. zgodnie z tradycją Bursy Szkolej, odbyło się ślubowanie nowoprzyjętych wychowanków. Uroczystość przygotowała młodzież z I i IV grupy pod opieką pani Grzymisławy Dobrek i Marty Łuczak-Wasielak. Nowych wychowanków przywitała pani wice dyrektor Katarzyna Rybicka oraz przedstawiciel Młodzieżowej Rady Bursy Jakub Jasiński. W tym uroczystym dniu, najmłodsi przedstawiciele braci bursowej, zostali w sposób symboliczny włączeni do grona wychowanków Bursy Szkolnej. Ślubowanie odbyło się w bardzo miłej atmosferze. Tematem przewodnim była przyjaźń, której poświęcony był program artystyczny.

                          

                   

 

 

Wycieczka zawodoznawcza

 

6 października 2016r. w ramach rozwijania zainteresowań i pasji młodzieży, bursowi miłosnicy kolejnictwa uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez doradcę zawodowego Panią Katarzynę Rybicka z pracownikami Wielkopolskich Przewozów Regionalnych. Było to juz drugie nasze spotkanie.Tym razem mogliśmy przyjrzeć się pracy na kolei obserwując czynności kasjera oraz maszynisty. Podczas wycieczki spotkała nas bardzo miła niespodzianka, a mianowicie możliwość samodzielnego kierowania pociągiem. Mogliśmy dzięki temu wcielić się w rolę maszynisty pociagu osobowego. Była to dla nas ogromna przyjemność i wyróżnienie. Dziękujemy Panu Jackowi Franka oraz Panu Stanisławowi Busza za zorganizowanie tego spotkania, poświęcony swój wolny czas oraz okazaną nam serdeczność i zaufanie.

                 

                                         

Dzień Chłopca

 

30 września 2016r. obchodziliśmy w Bursie Dzień Chłopaka. Z inicjatywy MRB zorganizowano wybory Super Chłopaka  Bursy, którym został Maciej Gatner. Ponadto chłopcy otrzymali słodkie upominki oraz artykuły szkolne zasponsorowane przez firmę JETA OFFice z Ostrowa wielkopolskiego.

                  

                      

                                                       

 

 

 Wieczór autorski Ewy Wachowicz

     22 września mieliśmy okazję uczestniczyć w spotkaniu autorskim Ewy Wachowicz w Bibliotece Głównej. Autorka książek kulinarnych, dziennikarka telewizyjna, podróżniczka w pasjonujący sposób opowiadała o swoim życiu.                    Z pewnością skorzystamy z wielu ciekawych przepisów i porad kulinarnych pani Ewy.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem książki i wspólonym zdjąciem.

                      

 

 

Witamy po wakacjach ! :)

 

W dniu 31.08.2016 (środa), o godzinie 16.00 rozpoczynamy kwaterowanie młodzieży przyjętej na rok szkolny 2016/2017.

Spotkanie z rodzicami/opiekunami prawnymi młodzieży nowoprzyjetej odbędzie się o godz.17.00 - obecność obowiązkowa !

Zapraszamy :)